петок, 9. декември 2022. Вести денес: 177
home Хроника

Директорка на училиште незаконски вработила воспитувачка

Директорка на училиште незаконски вработила воспитувачка

Четириесет и петгодишната С.С., директорка на основното училиште „Христијан Тодоровски – Карпош“ во село Драгоманце, општина Старо Нагоричане, ја вработила К.Ј. како воспитувачка во ученичкиот дом во состав на училиштето, и покрај тоа што знаела дека таа не ги усполнувала условите за извршување на работните задачи.

Во одреден период, директорката, спротивно на законските прописи, ја ангажирала К.Ј. како воспитувачка без договор за вработување.

Против С.С. е поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба.

Qatar 2022