петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 141
home Хроника

Девојка од Зајас излегла од дома додека морала да седи во изолација

Девојка од Зајас излегла од дома додека морала да седи во изолација

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Л.Е.(25) од с.Зајас, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

При контрола извршена на 07.09.2021, полициските службеници не ја пронашле пријавената во нејзиниот дом, со што постапила спротивно на решението за задолжителна изолација издадено од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и на законските прописи за заштита на населението од Ковид-19.

Коронавирус