сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 40
home Хроника

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: 48- годишен иселеник од Центар Жупа несреќно го загубил животот во Италија

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: 48- годишен иселеник од Центар Жупа несреќно го загубил животот во Италија

При несреќа на градилиште во Италија, 48- годишен македонски работник по потекло од општина Центар Жупа го загуби животот.

-Тоа е нашиот сограѓанин Назиф Ајдароски, кој со години работи во градежништво во областа Тревизо, каде што живее голема заедница од нашата општина. Родум е од селото Бајрамовци а подолг период живееше во село Житинани, од каде замина за Италија. Голема трагедија, изјави за МИА, жител на Житинани.

Ајдаровски бил оженет и татко на три деца на 19, 17 и 10 -годишна возраст.

За трагичниот настан известуваат и италијанските медиуми според кои обивинителството во Тревизо отворило истрага, а обвинителката Даниела Брунети наредила да се изврши обдукција на телото за да се открие причината. На распит биле повикани одговорните лица.

Во Италија живеат и работат повеќе илјади жители од оваа, од општина Дебар и од подрачјето на Река, општина Маврово и Ростуше.

Коронавирус