среда, 8. декември 2021. Вести денес: 102
home Хроника

Детали за страотната несреќа во тетовско- трактор удри во голф, загина возачот

Детали за страотната несреќа во тетовско- трактор удри во голф, загина возачот

Вчера во 17.40 часот на регионалниот пат Тетово – село Јажинце се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.Д.(59) од село Нераште, трактор „ИМТ 539“ без регистарски ознаки, управуван од А.Б.(50) од село Доброште, а било удрено и паркирано патничко возило „Фолксаваген голф“ со тетовски регистарски ознаки, сопственост и паркирано од Б.Е.(36) од село Доброште.

Во незгодата со повреди се здобиле двајцата возачи и А.Д.(59) од село Нераште, сопатничка во возилото „Фолксваген Голф“, управувано од А.Д.. Со други возила тие биле пренесени во Клиничката болница Тетово, каде лекар констатирал смрт кај возачот на тракторот.

Додека, кај сопатничката А.Д. биле констатирани тешки телесни повреди и со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Кај А.Д. биле констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

Увид на местото извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Тетово.

По наредба на Јавен обвинител, над телото на починатиот ќе се врши обдукција.

Коронавирус