петок, 3. април 2020. Вести денес: 5
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

Детали за пожарот во кумановскиот затвор: Познат идентитетот на затвореникот кој палел душеци

Детали за пожарот во кумановскиот затвор: Познат идентитетот на затвореникот кој палел душеци

На 27.02.2020 во 16:45 часот во СВР- Куманово, командирот во затвор „К’шање“, пријавил пожар во крилото за странци каде била опожарена ќелија од страна на затвореници.

Од извршениот увид од увидна екипа од СВР Куманово било констатирано дека во затворот на вториот кат влезната врата од ќелија била отворена, а во истата имало опожарени душеци од кревети.

Од извршениот разговор со вработените во затворот утврдено било дека пожарот бил предизвикан од затвореникот Н.Р. (34) од Косово, кој запалил два душеци, по што излегол надвор и ги скршил двете камери кои биле поставени во ходникот од крилото.

Коронавирус