недела, 2. април 2023. Вести денес: 18
home Хроника

Дедовци измамници од Скопје: Лажеле дека продаваат злато, земале 220.000 денари од двајца старци

Дедовци измамници од Скопје: Лажеле дека продаваат злато, земале 220.000 денари од двајца старци

Секторот за внатрешни работи Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Т.С.(72) и З.Г.(63), двајцата од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени две казнени дела „измама“.

На 27-ми октомври на улица „Марко Цепенков” во Охрид,  пријавените го пресретнале Б.Ј.(81) од Охрид и со намера да стекнат противправна имотна корист, го довеле во заблуда  и лажно му прикажале дека направиле сообраќајна незгода.

Потоа му покажале часовник кажувајќи му дека е златен  и му побарале 2.000 евра при што оштениот прифатил замена. На 30 октомври годинава на улица „Питу Гули” пријавените му пристапиле на К.Г.(77)  од Охрид и на истиот начин, за случена сообраќајната незгода, го довеле во заблуда и му зеле 2.000 долари во замена за наводни златни предмети.

Со извршувањето на казнените дела, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 220.000 денари.