сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Хроника

Дебранец сакал да регистрира автомобил внесен од странство со невистинити документи

Дебранец сакал да регистрира автомобил внесен од странство со невистинити документи

Дебранец заработи кривична пријава за измама при регистрација на возило внесено од странство.

-Одделението за внатрешни работи од Дебар поднесе кривична пријава против С.С. (42) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама при добивање кредит или друга погодност“. Тој, со намера да ја искористи поволноста за увоз и прва регистрација на возило при враќање од странство, доставил барање за добивање уверение и потврда за живеалиште во Дебар со невистинити документи, изјави Стефан Димоски портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Додава дека иако знаел дека документите се невистинити, истите пријавениот ги приложил во постапката за идентификација, хомологација и регистрација на увезен патнички автомобил.

Димоски, исто така информираше дека во последното деноноќие на подрачјето на ОВР Дебар, полициските службеници констатирале 21 прекршок за неносење лична заштита на лицето,за што се издадени прекршочни платни налози.Во последните три дена вакви налози се издадени на 40 лица.

Коронавирус