вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 108
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

Четворица лица од Делчево ќе зажалат што го прекршиле полицискиот час за време на викендот- еве колкава казна ќе треба да платат

Четворица лица од Делчево ќе зажалат што го прекршиле полицискиот час за време на викендот- еве колкава казна ќе треба да платат

Обвинетите не ги почитувале мерките и одлуките за забрана на движење на населението, па за време на полицискиот час во деновите во викендот без дозвола се движеле. Со тоа, тие во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

За  обвинетите, обвинителството со предлозите за издавање казнени налози побара од судот да им изрече парични казни во висина од по 2000 евра во денарска противвредност.​

Коронавирус