среда, 28. септември 2022. Вести денес: 166
home Хроника

Четири пушки одземени при претрес кај жител на росоманско Сирково

Четири пушки одземени при претрес кај жител на росоманско Сирково

Четири пушки биле одземени при претрес кај жител на росоманското село Сирково, информацијата денеска ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

– На 23 овој месец во времето од 05:50 до 08:00 часот во селото Сирково, во домот на 35-годишниот З.Н., при вршење на претрес по наредба од Основен суд Велес, пронајдени биле и одземени пневматски пушки марка „славија М77” со калибар 4,5 мм и пневматска пушка од чехословачко производство, како и две рачно изработени пушки, рече Додевски.

Пушките се одземени, а против сопственикот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до Основно јавно обвинителство.

Коронавирус