понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 75
home Хроника

„Цесната“ паѓала како камен и се распарчила- Никој не излезе жив од неа

„Цесната“ паѓала како камен и се распарчила- Никој не излезе жив од неа

Авионот „Цесна” на бугарскиот бизнисмен Георги Бошнаков во кој за жал загина со семејството, паднал како камен. Ова го рекле извори запознаени со истрагата од прва рака, пишуваат бугарските медиуми.

Авионот немал косо навалување, карактеристично за слични несреќи, туку се распаднал право надолу кон планинскиот рид каде се распарчал на парчиња. Поради оваа причина основна верзија на истрагата останува техничка неисправност во малиот авион, пренесе фактор.

Исто така, пилотската грешка и паниката не се исклучуваат како причини за несреќата поради нестабилните временски услови.

Инаку, Бошњаков е лиценциран како пилот од 2013 година.

Тој се чул со контролата, сакал да слета принудно во Скопје, па се премислил, а потоа го снемало од радар. телата биле изгорени.

Коронавирус