сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 40
home Хроника

Цел арсенал на оружје пронајден во возило на кичевец

Цел арсенал на оружје пронајден во возило на кичевец

Од страна на полициски службеници од Кичево, на 11-ти јануари годинава во домот на С.Ѓ. (49) бил извршен претрес, при што неговиот син Ј.Ѓ. бил забележан како во џип „Чироки“ со кичевски регистарки ознаки, става огнено оружје.

Полицајците извршиле преглед во возилото, при што биле пронајдени и одземени: три пиштоли, една автоматска пушка, една полуавтоматска пушка, ловна и воздушна пушка, рачна бомба, една граната за светлосен сигнал, една звучна граната, топовски удар, повеќе оквири за автоматска и пиштолска муниција и околу 270 парчиња пиштолска и автоматска муниција.

Ј.Ѓ. бил лишен од слобода и однесен во Полициската станица – Кичево, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Коронавирус