понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 39
home Хроника

Бомба од Првата светска војна најдена во село Брест

Бомба од Првата светска војна најдена во село Брест

На 08.06.2021 во 08:10 час во СВР Штип било пријавено дека на 07.06.2021 во 13.00 часот во нива во с.Брест, додека сопственикот С.Р.(59) извршувал земјоделски работи, пронашол рачна бомба од Првата Светска Војна.

Од страна на стручно лице од Дирекција за заштита и спасување бомбата била безбедно подигната, а увид на местото извршила екипа од СВР Штип.

Коронавирус