вторник, 2. август 2022. Вести денес: 88
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Хроника

Битолчанец ја претепал сопругата, таа долго време била жртва на семејно насилство

Битолчанец ја претепал сопругата, таа долго време била жртва на семејно насилство

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против едно лице за продолжени кривични дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 и Неизвршување судска одлука од член 377 став 5 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Во исто време, лицето е обвинето и за едно кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Лицето на возраст од 31 година е обвинето дека во периодот од 18.10.2019 до 01.12.2019 година, во осум наврати, при вршење семејно насилство и со закани, ја загрозил сигурноста на оштетената – негова сопруга.

Обвинетиот продолжил да ја пресретнува и да и се заканува на оштетената иако со правосилното решение на Основниот суд Битола од 20.11.2019 година му биле изречени привремени мерки на заштита и тоа: забрана да се заканува дека ќе стори семејно насилство кон оштетената, забрана да ја малтретира, вознемирува, телефонира, контактира и забрана да се приближува на растојание помало од 100 метра до работното место на оштетената.

Притоа, на 28.11.2019 година, ја пресретнал оштетената, и го одзел мобилниот телефон, ја удрил со шлаканици и клоци и започнал да ја трга за раката. Оштетената паднала на земја и се здобила со телесна повреда – набиеници во пределот на лицето, левата рака и телото.

Ценејќи ги сите околности во предметот, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Битола поднесе и Посебен предлог за определување мерка притвор за обвинетиот.

Коронавирус