понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 168
home Хроника

БИЛ НАЈБАРАН КР*МИНАЛЕЦ ВО ЕВРОПА – полицијата го у*псила среде центарот на Скопје, еве за кого станува збор

БИЛ НАЈБАРАН КР*МИНАЛЕЦ ВО ЕВРОПА – полицијата го у*псила среде центарот на Скопје, еве за кого станува збор

На 29.06.2021 во 12.00 часот на подрачјето на Центар полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка и СВР Скопје го привеле П.И.М.(63) од Р.Бугарија, кој се барал со меѓународна потерница од Интерпол Софија.

П.И.М. е осуден на казна затвор во траење од 14 години за кривично дело силување и противправно лишување од слобода и се наоѓа на листата на најбарани криминалци на Интерпол.

Од страна на судија на претходна постапка му е одреден екстрадициски притвор во траење од 30 дена и спроведено во КПУ Затвор Скопје.

Коронавирус