среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Хроника

Aртилериска граната од Прва Светска војна пронајдена во Битола

Aртилериска граната од Прва Светска војна пронајдена во Битола

Една артилериска граната кал.122мм од 1-ва Светска војна вчера утрината била пронајдена на улица „Новачки пат“ во Битола.

Како што информираат од полицијата, гранатата била пронајдена при изведување на градежни работи.

Истата била подигната од пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување за понатамошна постапка.

Коронавирус