четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Хроника

Арач од Заев и Спасовски: Казнети 566 возачи, се полни празниот буџет за партиски вработувања

Арач од Заев и Спасовски: Казнети 566 возачи, се полни празниот буџет за партиски вработувања

Во текот на вчерашниот ден (15.05.2021) Министертвото за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 566 возачи. Од нив, 75 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 14 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Коронавирус