вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 90
home Хроника

Албанец со туѓи документи сакал да ја напушти Македонија

Албанец со туѓи документи сакал да ја напушти Македонија

На  20.11.2020 во 05:30 часот на Граничниот премин Табановце, на излез од Република Македонија, при извршена пасошка контрола на Е.А.(23) од Р.Албанија, било утврдено дека приложил туѓа патна исправа.

По извршен разговор со него било констатирано дека станува збор за Л.Е.(21) од Р.Албанија, а патната исправа ја зел од негов пријател, со намера да отпатува во земја членка на ЕУ, бидејќи во неговата патна исправа имало забрана за влез во ЕУ.

Тој бил приведен и предаден на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка .

Коронавирус