петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Хроника

90 сообраќајни прекршоци во Скопје – оваа грешка возачите постојано ја прават

90 сообраќајни прекршоци во Скопје – оваа грешка возачите постојано ја прават

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.10.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 90 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 14, 8 санкции за непрописно престигнување и обиколување, 10 за возење без возачка дозвола, четири за минување на затворен семафор (црвено светло).

Изречени се и пет мерки за користење мобилен телефон, две за управување под дејство на алкохол, 36 мерки за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот на патиштата.

Локални избори 2021