сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 78
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

47 мигранти откриени во паркирано комбе кај Стрмица, возачот избегал

47 мигранти откриени во паркирано комбе кај Стрмица, возачот избегал

Синоќа на излезот од с.Банско кон с.Свидовица од полициски службеници од СВР Струмица и Регионален центар за гранични работи Исток по превземени активности пронашле паркирано товарно моторно возило „фиат дукато“ со скопски регистарски ознаки во кое што биле пронајдени 47 мигранти од Авганистан, Пакистан и Ирак, додека возачот на возилото го напуштил местото на настанот.

За настанот е запознат јавен обвинител, а мигрантите се сместени во Прифатен центар за странци во Скопје и Привремениот транзитен центар во Гевгелија.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Струмица и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус