недела, 31. мај 2020. Вести денес: 24
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

38 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени 30 лица

38 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени 30 лица

Во текот на изминатото деноноќие (20/21.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 38 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 30 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така по однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани се 81 прекршок, информираа од МВР.

За последните 24 часа на територијата на Република Северна Македонија на 210 лица им се издадени решенија за изолација, а седум лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што едно лице не ја почитувало мерката за изолација и самоизолација, стои во соопштението од МВР.

Коронавирус