петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 122
home Хроника

35. годишник под истрага поради поседување оружје

35. годишник под истрага поради поседување оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 35 години, затоа што постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

На 31 август 2021 година при претрес во домот на осомничениот било пронајдено огнено оружје кое тој неовластено го држел и тоа автоматска пушка калибар 7,62 х 39 мм „Калашников АК 47“, две рамки од автоматска пушка и 41 куршум боева муниција со калибар 7,62 х 39 мм.

Поради постоење на опасност од бегство и околности кои го оправдуваат стравот дека осомничениот би можел да го повтори кривичното дело, јавниот обвинител до судија на претходна постапка достави Предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.