понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 152
home Хроника

285 санкционирани возач во Скопје, 33 без возачка дозвола

285 санкционирани возач во Скопје, 33 без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 285 мерки, меѓу кои 33 за возење без возачка дозвола, 20 за возење под дејство на алкохол, 18 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 8 за користење на мобилен телефон и 3 санкции за минување на затворен семафор (црвено светло). Изречени се 85 мерки за непрописно паркирање и 18 возила се подигнати со специјално возило „пајак“.

За неносење на  заштитна маска изречени се 22 санкции.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Коронавирус