вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 0
home Хроника

16-годишник удрил млада девојка со автомобил и ја усмртил, а тогаш…

16-годишник удрил млада девојка со автомобил и ја усмртил, а тогаш…

Ова е приказна за една млада девојка која била паметна и добра, но работите, за жал, испаднале на лошо.

Оваа приказна е фикција, но пораката која ја испаќа е многу важна…

„Драга мамо

Отидов на забава. Се сетив на сè што ми кажа. Ми кажа да не пијам алкохол, па пиев сок.

Се чувствував гордо мамо, Баш онака како што ми кажа дека ќе се чувствувам. Не пиев, иако другите ми зборуваа дека би требало.

Знам дека постапив правилно. Знам дека ти секогаш си во право. На забавата и се ближи крајот. Сите си одат дома.

Почнав да возам кон дома. Кога излегував на пат, друг автомобил ме удри силно.

Додека лежев на асфалтот, го слушнав полицаецот како зборува: „ова момче е пијано“. Сега јас сум таа која ќе плати.

Лежам тука и умирам. Сакам да можеш да дојдеш тука веднаш. Како ова можеше да се случи? Мојот живот пукна како балон…

Насекаде околу мене има крв. Го слушнав болничарот, наскоро ќе умрам мамо.

Сакам да ти кажам дека не пиев. Сите други пиеја, не размислуваа.

Тој веројатно беше на истата забава. Единствена разлика е во тоа што тој пиеше, а јас ќе умрам.

Зошто луѓето пијат мамо? Тоа може да им го уништи животот. Чувствувам силни болки, како некој да ме пободува со нож.

Момчето кое ме удри оди. Мислам дека ова не е правилно. Јас тука лежам додека тој гледа во мене со празен поглед.

Кажи му на брат ми да не плаче. Кажи му на тато да биде храбар. Кога ќе одам во рајот, на мојот споменик напишете „татино девојче“.

Имам уште едно прашање, пред да кажам збогум.

Јас не возев пијана. Зошто јас морам да умрам?“

Ако го читате сега ова, споделете и на тој начин пренесете ја пораката до вашите пријатели на социјалните мрежи.

БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ И ВНИМАТЕЛНИ – НЕ ВОЗЕТЕ ПОД ДЕЈСТВО НА АЛКОХОЛ!!!

Коронавирус