петок, 29. јули 2022. Вести денес: 133
home Хроника

104 сообраќајни прекршоци во Скопје: 18 за пребрзо возење, 10 возеле без возачка дозвола

104 сообраќајни прекршоци во Скопје: 18 за пребрзо возење, 10 возеле без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.06.2022) продолжи со акциските контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 104 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 18 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, а осум за минување на затворен сигнал – црвено светло.

Изречени се и 18 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, две мерки за користење на мобилен телефон, две за некористење сигурносен појас…

-Aкциските контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

Коронавирус