вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 10
home Економија

Збогум евтини летови, „Виз ер“ си оди од Македонија

Збогум евтини летови, „Виз ер“ си оди од Македонија

„Виз ер“ ја прекинува продажбата на билетите за две дестинации од Македонија, само осум дена откако Министерството за транспорт и врски ја прекина постапката за избор на авиокомпанија за субвенционирање, а на кој единствен понудувач беше оваа унгарска нискобуџетна компанија.

Од денеска не може да се закажува лет од Скопје до Барселона, подоцна од 26 октомври годинава и од Охрид до Лутон, Лондон подоцна од 24 октомври, објави порталот „ExYuAviation“.

Како што претходно беше објавено, „Виз ер“, ќе ги прекине летовите помеѓу Скопје и Ваксјо во јужна Шведска од средината на септември. Последниот лет помеѓу двата града ќе биде на 16 септември, по што продажбата на билети е прекината.