среда, 7. декември 2022. Вести денес: 14
home Економија

На власта и се брза: Законот со кој се зголемува цената на горивата доби европско знаменце

На власта и се брза: Законот со кој се зголемува цената на горивата доби европско знаменце

Измените на Законот за животна средина со кои е зголемува еколошката такса за горивата на 3,5 денари е доставен до Собранието, објави „Плусинфо“.

Измените се означени со европско знаменце и Владата побара да се донесат по скратена постапка.

Предложено е зголемување на еколошката такса за увоз на нафтените деривати за 3,5 денари за моторен бензин со содржина на олово повисока од 0,013 г/л и за авионски бензин, гориво за дизел мотори, екстралесно масло за горење и масло за горење М1, М2 (мазут), како и зголемување од 3,1 денар за моторниот безоловен бензин со содржина на олово до 0,013 г/л како помалку загадувачки нафтен дериват во однос на останатите предвидени деривати.

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса-Алтернатива и Левица најавија блокирање на овие измени на законот.

Qatar 2022