петок, 25. септември 2020. Вести денес: 176
home Економија

Владата на СДСМ денеска ги задолжи граѓаните за нови 38 милиони евра

Владата на СДСМ денеска ги задолжи граѓаните за нови 38 милиони евра

Владата предводена од СДСМ денеска граѓаните ги задолжи со нови 38 милиони евра. Имено денеска се одржа аукција на државни записи и обврзници со која државата се задолжи за 2 милијарди и 300 милиони денари.

Откако изминативе 4 месеци Заев и СДСМ не задолжи со над една милијарда евра, денеска тоа задолжување се зголеми за нови 38 милиони евра.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ изминатиов период обвинуваа дека тие пари наместо за проекти, завршиле за предизборен поткуп.

 

Коронавирус