петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 22
home Економија

Угостителските услуги поскапи за три проценти од лани

Угостителските услуги поскапи за три проценти од лани

Цените на угостителските услуги во октомври годинава во споредба со септември се на исто ниво, но во однос на октомври лани се зголемени за три отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – октомври 2018 година, во однос на истиот период минатата година е зголемен за 2,1 процент, додека во однос на декември 2017 година е зголемен за 1,7 отсто.

МИА