вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Економија

РКЕ пред одлука: Ќе имаат ли горивата нова цена од полноќ?

РКЕ пред одлука: Ќе имаат ли горивата нова цена од полноќ?

Регулаторна комисија денеска ќе одлучува за новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од полноќ.

Минатата недела цената на дизелот остана непроменета, а на останатите горива се намали за половина денар.

Ова се актуелните цени на нафтените деривати:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 74,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 76,50 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 66,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 65,50 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 41,543 (денари/килограм)

Најнови вести

Коронавирус