петок, 29. јули 2022. Вести денес: 72
home Економија

РКЕ одлучува за цените на горивата

РКЕ одлучува за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата.

Минатата недела РКЕ одлучи цените на бензините, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство да не се менуваат.

Цената на мазутот се намали за 1,000 ден/кг и изнесува 54,291 ден/кг.

Ова се актуелните цени на горивата:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 110,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 112,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 110,00 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 107,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 54,291 (денари/килограм)

Коронавирус