понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 60
home Економија

Регулаторна утре ќе одлучува за цените на горивата

Регулаторна утре ќе одлучува за цените на горивата

Регулаторна комисија утре ќе одлучува за новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од вторник.

Минатата недела цената на дизелот остана непроменета, а на останатите горива се намали за половина денар.

Ова се актуелните цени на нафтените деривати:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 74,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 76,50 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 66,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 65,50 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 41,543 (денари/килограм)

Коронавирус