понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 35
home Економија

Регулаторна со нова одлука: Промена на цената на горивата

Регулаторна со нова одлука: Промена на цената на горивата

Поминаа речиси две недели по последната промена на цените на горивата. Со последната промена добивме намалување за 3,35%.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на Дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалија за 1,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 28.05.2018 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 72,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 74,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 63,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 52,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намали за 0,749 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 28.05.2018 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 33,785 ден/кг.

Утре на пладне, Регулаторна комисија за енергетика треба да ги соопшти новите цени на бензините, кои ќе важат по полноќ.

Останува да видиме дали нѐ чека поскапување.

Коронавирус