петок, 9. декември 2022. Вести денес: 124
home Економија

Регулаторна ќе донесе одлука, утре нова цена на горивата

Регулаторна ќе донесе одлука, утре нова цена на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика пред две недели ја донесе одлуката за новата цена на бензинот и дизелот.

Тогаш малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува 68,00 ден/литар што значи уште едно поскапување.

Цената на дизелот остана иста, но сепак периодов ја надмина границата од 60 денари.

За помалку од шест месеци горивата поскапеа за 15 денари.

За новата цена загрижува нагорениот тренд на цените кои во моментов се на највисоко ниво во последните 3 години.

Останува да видиме каква ќе биде новата цена која Регулаторната Комисија за енергетика ќе ја соопшти во понеделник.

Qatar 2022