среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 141
home Економија

Поскапува нафтата

Поскапува нафтата

Барел нафта денеска се продава за повеќе од 75 долари, првпат од крајот на октомври минатата година.

На растот на цената на нафтата влијае најавата за построги санкции на САД кон Иран.

Цената на нафтата брент од вчера до денеска е зголемена за 78 центи нафтата и барел се продава за 75,35 долари.

Додека американската лесна нафта поскапе за 19 центи и денеска барел се продава за 66,08 долари.

Коронавирус