недела, 5. април 2020. Вести денес: 103
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Економија

Падна цената на нафтата

Падна цената на нафтата

Цените на нафтата на меѓународните пазари вчера паднаа под 59 американски долари. Причина за ваквиот пад на цените е влегувањето во сила на новите американски и кинески тарифи кои предизвикаа загриженост за глобалниот економски раст и побарувачката за енергенси.

На лондонската берза цената на барелот падна за 55 центи на 58,7 американски долари. На американскиот пазар еден барел чинеше 38 центи помалку односно за 54,72 долари.

На цените на нафтата влијаеја и податоците за растот на производството на нафта во членките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) во август.

 

Најнови вести

Коронавирус