сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 12
home Економија

Од утре трговците сами ќе одлучуваат колку ќе чинат горивата: Ќе следува ли нов ценовен шок?

Од утре трговците сами ќе одлучуваат колку ќе чинат горивата: Ќе следува ли нов ценовен шок?

Новите цени на горивата од утре граѓаните ќе ги дознаваат на бензиските станици. Договорот со Хеленик петролеум, според кој Регулаторната комисија ги утврдуваше цените на дериватите истече, а новата регулатива по која во иднина ќе треба да се одредуваат цените заглави во собраниските лавиринти.

Од полноќ, кога престанува да важи постоечката методологија, па сѐ додека не се донесе новата, трговците со нафтени деривати имаат потполно право самите да си ги формираат продажните цени на нивните бензиски станици.

Од РКЕ, се надеваат дека нема да дојде до ценовни шокови и апелираат цената на горивата да остане во рамки на движењето на светската берза.

Коронавирус