четврток, 4. август 2022. Вести денес: 113
home Економија

Од утре нови цени на горивата

Од утре нови цени на горивата

Утре напаладне Регулаторна комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата.

Малопродажната цена на бензините минатата недела се зголеми за два до 2,5 денари, додека на дизелот за 1,5 денар за литар.

Новата цена на Еуросупер БС-95 изнесува 69,50 денари за литар, на Еуросупер БС 98 е 72 денари, а Еуродизелот се продава по 64 денари за литар. За еден денар се зголеми цената на Екстра лесното масло за домаќинство и изнесува 53,50 денари за литар.

Зголемување имаше и кај малопродажната цена на мазутот кој се продава по 34,034 денари за килограм.

Останува утре да видиме дали не очекува намалување на цените или пак уште едно поскапување.

Коронавирус