сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 10
home Економија

Од понеделник нова цена на горивата

Од понеделник нова цена на горивата

Во понеделник ќе ги дознаеме новите цени на горивата.

Согласно последната одлука на РКЕ бензинот Еуросупер БС-95 поскапе за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар.

Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 чини 68,50 денари, а 70,50 денари на Еуросупер БС-98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се продава за 62 денара, екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,50 денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 0,206 денари за килограм и изнесува 33,340 денари.

Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,93 проценти.

Коронавирус