петок, 4. декември 2020. Вести денес: 33
home Економија

Од полноќ нови цени на горивата

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

При последната промена на цените, бензините се намалија за половина денар, додека цената на дизелот остана непроменета.

Еуросупер БС 95 се продава за 68 денари за литар, Еуросупер БС 98 за 70 денари, а Еуродизел (Д-Е V) за 62 денари.

За 0,004 денари поскапи мазутот М-1 HC , и новата цена изнесува 33,344 денари за килограм.

РКЕ ја донесе одлуката за намалувањето на малопродажните цени на нафтаните деривати, што во просек изнесува 0,09 проценти, врз основа на цените на горива и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Коронавирус