среда, 4. август 2021. Вести денес: 162
Вонредна вест

ОГНОТ ЈА ЗЕМА ПРВАТА ЖРТВА – изгоре жена во Старо Нагоричане

home Економија

Од полноќ: Нова цена на горивата во Македонија

Од полноќ: Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторна комисија за енергетика денеска напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата, кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела бензинот поскапе за половина денар, а дизелот се намали за истиот износ.

Еуросупер БС 95 во моментов е 69 денари, додека Еуросупер БС 98- 71 денари за литар, а од друга страна дизелот се продава за 61 денари по литар.

Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство е 50,50 денари литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,110денари и килограм ќе чини 34,739 денари.

Намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,13 проценти.

Останува денес да видиме дали не очекува зголемување или намалување на цените.

Коронавирус