среда, 7. јуни 2023. Вести денес: 0
home Економија

Нови цени на горивата во Македонија, од полноќ поскап бензин

Нови цени на горивата во Македонија, од полноќ поскап бензин

Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија ги одреди најновите цени на горивата. Според одлуката на регулаторите малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит. и со тоа во следните две недели ќе изнесува 71,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат исти.

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 73,00 ден/лит, дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе чини 62,50 ден/лит, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по цена од 51,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,246 ден/кг и со тоа ќе изнесува 33,651 ден/кг.