четврток, 4. август 2022. Вести денес: 173
home Економија

Нови цени на горивата од полноќ, бензините поскапуваат

Нови цени на горивата од полноќ, бензините поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 денари за литар и ќе изнесува 50,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се зголеми за 0,50 денари за литар и ќе изнесува 52,50 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се намали за 0,50 денари за литар и ќе изнесува 42,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 0,50 денари за литар и ќе изнесува 31,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,801 ден/кг и ќе изнесува 16,144 ден/кг.

Од 05.05.2020 година максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 50,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 52,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 42,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 31,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 16,144 (денари/килограм)

Коронавирус