сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 32
home Економија

Нова цена на горивата во Македонија

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторна комисија за енергетика утре напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата.

Минатата недела бензинот поскапе за половина денар, а дизелот се намали за истиот износ.

Еуросупер БС 95 во моментов е 69 денари, додека Еуросупер БС 98- 71 денари за литар, а од друга страна дизелот се продава за 61 денари по литар.

Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство е 50,50 денари литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,110денари и килограм ќе чини 34,739 денари.

Намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,13 проценти.

Останува утре да видиме дали не очекува зголемување или намалување на цените.

Коронавирус