сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 106
home Економија

Ќе почекаме за воз до Бељаковце, парите ќе одат за друга намена

Ќе почекаме за воз до Бељаковце, парите ќе одат за друга намена

Ниското ниво на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски се должи на застојот во изградбата на железничката делница Куманово – Бељаковце од пругата кон Бугарија и дел од средствата ќе бидат повлечени со ребалансот на Буџетот, а кај другите проекти има добра реалзиација, изјави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Тој истакна дека за проектот за пругата Куманово – Бељаковце треба сериозна анализа и посочи дека највереројатно ќе се оди со нова постапка поради спорот со изведувачот кој ги сопре активностите на терен.

-При изборот на нов изведувач очекуваме веќе да не ни се јавуват вакви проблеми на трасата. Тоа е делница на која се работи 25 години, нешто што е недозволиво и ако сакаме да бидеме држава која ќе биде пример за реализација на капитални инвестиции ова не смееме ова да го дозволиме – рече Бочварски.

Коронавирус