вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 148
home Економија

Горивата поскапуваат за два денари

Горивата поскапуваат за два денари

Од  полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер 95 и Еуросупер 98, како и на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за два денара по литар, соопшти денес Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Според РКЕ, малопродажната цена на Еуросупер 95 ќе биде 70 денари, на Еуросупер 98 71,50, на Еуродизелот 62, а на Екстра лесното масло за домаќинство 50,50 денари за литар.

Се зголемува и малопродажната цена на мазутот, за 1,317 денари, поради што килограм ќе чини 30,037 денари.