понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Економија

Горивата од полноќ со нови цени

Горивата од полноќ со нови цени

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела РКЕ донесе одлука со која ги зголеми малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,39 % во однос на Одлуката од 31.05.2021 година.

Малопродажните цени бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемија за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголеми за 1,00 денар/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 1,008 ден/кг и сега изнесува 34,889 ден/кг.

Коронавирус