среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 191
home Економија

Економската состојба се влошува и во Кичево

Економската состојба се влошува и во Кичево

Се повеќе дуќани во Кичево со клуч на врата. Некои се издаваат под кирија, некои пак од сопствениците, откако затвориле, повеќе не се нудат на пазарот. Поголемиот дел тоа го направиле последниве месеци, откако пандемијата со ковид 19 почна сериозно да влијае врз нивното работење. Камерата на Алсат, ваква слика забележа на повеќе локации низ градот.

-Падната е многу работата. 100% е падната работата. Сите дуќани се затвораат. Ако минатата година ова време сме правеле седум – осум илјади промет, сега правиме илјада до илјада и петстотини денари. Ако продолжи вака, не знам што ќе правиме, вели Абди Мерсими-сопственик на бурекџилница во Кичево.

Дополнителен проблем е отсуството и на печалбарите ова лето.

Целиот текст може да го прочитате на Алсам-М.тв

Коронавирус