недела, 5. јули 2020. Вести денес: 106
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски пред граѓаните во Крушево ја претставува програмата на ВМРО-ДПМНЕ

home Економија

Буџетот како бунар без дно, Владата на СДСМ ги задолжи граѓаните за нови 66 милиони евра

Буџетот како бунар без дно, Владата на СДСМ ги задолжи граѓаните за нови 66 милиони евра

Продолжува задолжувањето без мерка, кое секако, паѓа на грбот на македонските граѓани.

Имено на официјалната страна на Народна Банка на Република Македонија објавена е денешната аукција на државни хартии од вредност и обврзници во износ од 66 милиони евра.

Со вакво задолжување, Владата остава голем товар, а дали е на повидок буџетска криза, допрва ќе се покаже.

 

Пред две недели Владата се задолжи за 48 милиони евра.

Експертите алармираат за огромните задолжувања која ја следат оваа влада посебно и поради отсуството на капитални инвестиции, инфраструктури и стратешки проекти.

Јавниот долг исто така го надмина плафонот односно психолошката граница од над 50 % од БДП што според економистите е опасен факт посебно за слаба економија како што е македонската.

Имено, власта пред да дојде на власт беше главен критичар на задолжувањата но од кога се во владејачка позиција континуирано ги практикува.

Парламентарни избори 2020