среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 30
home Економија

Арсовски: За само 5 месеци СДСМ ја задолжи државата и граѓаните за над 317 милиони евра

Арсовски: За само 5 месеци СДСМ ја задолжи државата и граѓаните за над 317 милиони евра

Додека Зоран Заев си тера одмори, а другите министри од владата си тераат екскурзии на државен трошок, Тевдовски денеска ги задолжува граѓаните за нови 49 милиони евра. За само 5 месеци СДСМ ја задолжува државата и граѓаните за над 317 милиони евра, изјави на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски кој додаде:

„Ова е третина милијарда за само пет месеци. Очигледно нема пилот во авионот. Замислете, освен задолжувања и криминал ништо друго не работи оваа влада на СДСМ. Пробиена психолошката граница од над 5 милијарди, граѓаните секој ден се позадолжени за над 2 милиони евра. 2 милиони евра секој ден ново задолжување во просек директно од Тевдовски и Зоран Заев. Наспроти тоа нема нови капиталните инвестиции, само 6% во првиот квартал, нема нови инвестиции, нема повисоки плати, нема повисоки пензии. Нема ништо од ветувањата од економската политика од пред изборите. Наместо ГУГЛ и ФЕЈСБУК, од странски инвеститори останаа само бизнис партнерите во бизнисот со марихуана на Заеви, а за жал граѓаните тонат во сиромаштија.“

Според Арсосвки очигледно е дека СДСМ не знае да ја управува државата, а СДСМ со ваквите политики ја носат државата во провалија.

„Доказ за тоа е и оставката на почитуваниот нивен советник во финансии, Бранимир Јовановиќ кој на време препозна дека овој брод на СДСМ тоне и избега од министерството за финансии, нејќеше да им ги гледа маките. Самите кадри на СДСМ препознаваат дека Тевдовски и Заев не знаат што прават.“

Граѓаните се на раб на егзистенција. Од една страна се задолжуваат државата и граѓаните, а од друга страна се покачуваат даноци, акцизи и сите останати режиски трошоци. Апелираме, да прекине задолжувањето уште веднаш! Ова не смее да продолжи, се задолжуваат, а нема ниту еден реален проект. Подготвени се за метла и Тевдовски и Заев и целиот економски тим на Владата. Оваа Влада на СДСМ се покажа како најнеспособна до сега. Затоа, што побрзо си замине, толку подобро за граѓаните, потенцираше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Коронавирус