сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 58
home Економија

Аирлија инвестиција од 6,5 милиони евра: На ден пред Техничка влада, на државен трошок купени 1500 машини за коцкање?!

Аирлија инвестиција од 6,5 милиони евра: На ден пред Техничка влада, на државен трошок купени 1500 машини за коцкање?!

Македонија се уште ја тресе скандалот со слот машините на Државната видео лотарија на Македонија, која со народни пари од буџетот ќе добие 1.500 апарати за коцкање во вредност од повеќе од 6,5 милиони евра. Договорот е склучен со компанијата „Евро Гамес Технологи“, со седиште во Софија, Бугарија.

Контроверзноста на договорот се зголемува имајќи предвид дека е склучен на 2 јануари, само ден пред форирањето на техничката влада, кога е забрането да се склучуваат вакви договори.

Од ВМРО-ДПМНЕ ја обвинуваат власта дека наместо да работи на ограничување на бројот на обложувалници и казина, таа купува апарати за коцкање.

Во Собранието, повеќе од една година се одолговлекува Законот за игрите на среќа. Од Движењето против коцкање „Антикоцкање“ се жалат дека кај народните избраници нема интерес за решавање на проблемот.

Велат дека со народните пари потрошени за нови апарати за коцкање уште повеќе ќе се омасови појавата со коцкањето и најавуваат масовни протести поради оваа одлука.

Коронавирус